Super narzędzie dla każdego blogera, dla każdego kto chce uruchomić własną stronę internetową. Dla zabawy i dla biznesu. Dla frajdy i dla kasy. WordPress.

Ulubione

wordpressy

Każdy ma lub będzie miał ulubione narzędzia. Niektórzy (jak choćby ja) szukają ich dłuuuugooooo, inni biorą jak leci albo biorą jak leci od kogoś. Posiadanie mentora, autorytetu, wzoru do naśladowania skraca drogę do celu. Dlatego warto inwestować w szkolenia, ale nie bezmyślnie. Warto bywać na eventach, warto szukać inspiracji u innych.

Tematem przewodnim tego bloga jest zarabianie w sieci. Z tym wiąże się obecność w sieci. Dla mnie obecność w internecie to własne serwisy, strony. Przynajmniej jeden serwis, jedna strona. Serwis można zbudować od zera w oparciu o kod html, uzbrojony w php, dopieszczony poprzez javascript. Do tego baza danych i pewnie będzie to coś na MySQL. To wszystko można samodzielnie napisać. Nie radzę.

Można samodzielnie napisać, ale po co. Po co skoro istnieje super fantastyczna platforma. Taka, która pozwala uruchomić w zasadzie dowolną stronę. Szczególnie przyjemne będzie prowadzenie serwisu w stylistyce bloga. Można skorzystać z gotowych serwisów blogowych. Można, ale odradzam. Jednym z nielicznych (jak dla mnie) argumentów za gotową zewnętrzną czyjąś platformą jest testowania, a w tym testowanie siebie, testowanie swojego stylu, swojej wytrwałości. Drugim jest tworzenie swojego zaplecza pozycjonerskiego. Trzecim totalny, ale to totalny brak kasy na hosting, na domenę (ale to mało wiarygodny powód).

Platforma platform czyli WP

Moja platforma platform może być CMS-em klasycznym, może być fotoblogiem, może być vblogiem, dziennikiem, wizytówką, bannerem, stroną lądowania (landing page), stroną wyciskania (squeeze page), a w końcu może być sklepem z koszykiem i obsługą płatności, albo jeszcze platformą komunikacji wewnątrz organizacji czy zarządzania projektami. To wszystko może. WordPress bo o nim mowa.

WordPress (WP) pojawiał się na tym blogu nie raz. Dzisiaj jednak chce wszystkich Was szczególnie zachęcić do zaprzyjaźnienia się z tym narzędziem. Jest naprawdę świetne. I nikt nie płaci mi za polecanie – nie musi. Potrzebuje hostingu, nawet najtańszego za kilkanaście zł czy niewiele więcej za rok, potrzebuje silnika MySQL (dostępnego w takim hostingu) i chętnego do kreacji właściciela. WP jest gigantycznym projektem z kategorii ‚open source’. Gigantycznym przede wszystkim ze względu na ilość zaangażowanych w niego osób, oraz ze względu na ilość osób (firm) wykorzystujących jego możliwości na własnych stronach, serwisach internetowych.

Na co czekasz?

Instalacja banalnie prosta (paczkę instalacyjną pobierzesz stąd). Konfiguracja banalnie prosta. Świetny panel tak zwanego back-office (czyli miejsca przygotowanego do zarządzania, dodawania treści, konfiguracji, instalacji dodatków). WP jest mocno lubiany przez wyszukiwarki i głównie ze względu na SEO podatność. Jak chcesz spróbować bez instalacji, bez swojego hostingu to wskakuj na wordpress.com i załóż konto, załóż swojego platformowego bloga (ale uciekaj na swojego, jak chcesz poważnie myśleć o budowaniu własnego miejsca w sieci).

Gigantyczna ilość dodatków przyprawia o ból głowy. Jest w czym wybierać. Mnóstwo zupełnie za darmochę. Istnieją także za kasę. Zresztą dla bieglejszych jest to sposób na zarobienie pieniędzy. Kod jest otwarty, każdy może coś dopisać, nowy plugin czy nowe funkcje, nowe szablony. Można modyfikować, próbować, testować.

Jeżeli jest ktoś kto nie słyszał o WP to najwyższy czas się zaprzyjaźnić. Nigdy nie polubiłem Joomli. WordPress to zachwyt od pierwszego kliknięcia.

Z podziękowaniem za zdjęcie (licencja CC) dla: flickr i nbachiyski